Młynowa 17 l.8, Białystok 15-404

 Słowo adwokat wywodzi się z łacińskiego słowa ,, advocare" co oznacza wzywać, przyzywać na pomoc.

Bardzo często zamiennie adwokata tytułuje się określeniem mecenas, jest to zwrot grzecznościowy Znakiem rozpoznawczym adwokata jest toga z żabotem koloru zielonego. Podobno wiąże się to z tym, iż zielony zgodnie z mową barw jest kolorem nadziei, a taką nadzieję na sprawiedliwy proces karny ma dać oskarżonemu obecność adwokata na sali sądowej. Praca adwokata od dawien dawna nierozerwalnie jest związana ze świadczeniem pomocy prawnej osobom słabszym, zagubionym w gąszczu przepisów. 

W dniu swojego ślubowania adwokat uroczyście powtarza poniższe słowa:

"Ślubuję uroczyście w swej pracy adwokata przyczyniać się ze wszystkich sił do ochrony praw i wolności obywatelskich oraz umacniania porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej,obowiązki swe wypełniać gorliwie, sumiennie i zgodnie z przepisami prawa, zachować tajemnicę zawodową, a w postępowaniu swoim kierować się zasadami godności, uczciwości, słuszności i sprawiedliwości społecznej."

Zadaniem każdego adwokata jest stanie na straży tego, by organy wymiaru sprawiedliwości działały w sposób zgodny z obowiązującym prawem.

Zawód adwokata bowiem obwarowany jest szeregiem norm związanych ze stosunkiem między klientami, sądem, a samorządami, za których nieprzestrzeganie adwokat może zostać pociągnięty do odpowiedzialności dyscyplinarnej. Adwokat powinien przestrzegać wartości tj. godność, uczciwość, słuszność czy sprawiedliwość społeczna wypowiedzianych podczas ślubowania nie tylko podczas wykonywania swoich obowiązków służbowych, ale także podczas całego swojego postępowania, także poza salą sądową.

Ponadto należy wskazać, iż każdy adwokat objęty jest obowiązkowym ubezpieczeniem OC w związku z prowadzoną przez niego działalnością.

Niejedna z osób stoi przed dylematem czy pomoc adwokata jest mi w ogóle potrzebna, czy jest to tylko stara pieniędzy i lepiej napisać pozew na przykładach odnalezionych w Google.

Tutaj należy wskazać, iż niejednokrotnie jeden problem prawny pociąga za sobą kolejne, z założonej jednej sprawy robi nam się kilka spraw, co często dzieje się przy sprawach związanych z prawem rodzinnym, o ile przy napisaniu jednego pisma osoba jest w stanie podeprzeć się wzorcami z internetu, o tyle samo napisanie pisma tak naprawdę jest tylko zwieńczeniem pracy, którą adwokat wykonuje.

Pierwszym krokiem jest dokładne rozeznanie się ze zgromadzonym materiałem, aktami, analiza przepisów, przeczytanie komentarzy, orzeczeń sądów w podobnych sprawach, adwokat sprawdza czy roszczenie nie jest przypadkiem przedawnione, czy w sprawie zostały zachowane terminy.

Termin to słowo klucz w pracy adwokata, rzecz święta, zapisywana w kliku kalendarzach, na wielu kartkach, aby owego terminu nie przegapić.

Dlaczego? Otóż polski system prawny działa w taki sposób, iż przekroczenie określonego terminu skutkuje szeregiem negatywny konsekwencji, wniesienie pisma, apelacji po terminie nie wywoła żadnych skutków prawnych, szach mat i po sprawie, nawet gdy apelacja zawierała najbardziej trafne zarzuty, uzasadnienie sięgające kilkudziesięciu stron to przeważnie jest już po sprawie. Gdy mamy do przypilnowania jedno pismo, jeden termin być może jesteśmy w stanie go dopilnować, ale gdy w przeciętnej sprawie dostaniemy kilkanaście pism z zakreślonymi przez sąd terminami łatwo się jest pogubić.

Czasem jedna, z pozoru błaha konsultacja jest w stanie zapobiec większym problemom, bo przecież zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć.

potrzebujesz pomocy prawnej? Zadzwoń!

Usługi prawne dla klientów indywidualnych i firm.

Napisz do nas
Usługi prawne dla klientów indywidualnych i firm.